img

Çin-Avrasya Fuarı’nın başarı sırrı: "İstikrar, refah, bağlantı altyapısı"


7. Çin-Avrasya Fuarı 19-22 Eylül’de Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de düzenlendi. Fuar, katılan ülke sayısı ve fuarda elde edilen sonuçlar açısından Çin-Avrasya Fuarı tarihinde rekor kırdı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuara gönderdiği kutlama mesajında, Avrasya kıtasının gelişim dinamizmi ve potansiyeline sahip olduğuna işaret ederek, bu kıtanın Kuşak ve Yol inşasına ilişkin küresel işbirliğinin önemli bir alanı olduğunu kaydetti.

Xi, Xinjiang bölgesinin son yıllarda coğrafi avantajından faydalanarak, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın çekirdek bölgesi olma çalışmasını hızlandırdığını, Çin ile Avrasya ülkeleri arasındaki kapsamlı bağlantının güçlendirilmesine yardımcı olduğunu belirtti.

7. Çin-Avrasya Fuarı, uluslararası toplumdan yoğun destek aldı. Fuarın ana konuk ülkesi Kazakistan Devlet Başkanı  Kasım Cömert Tokayev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan gibi ülkelerin liderlerinin yanı sıra, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve Shanghai İşbirliği Örgütü’nün yetkilileri açılış töreninde video yoluyla konuşma yaptı.

Fuara 32 ülkeden 3 bin 597 işletme online olarak katıldı. Fuar süresince imzalanan işbirliği projelerinin sayısı 448’i buldu. İmzalanan sözleşmelerin toplam değeri 1.17 trilyon yuanı aştı. Bu tutar fuar tarihinde rekor kırdı.

Fuarın verimli geçmesi son 10 yıl içinde Xinjiang’ın dışa açılma çalışmalarında kaydettiği büyük başarıların da göstergesi.

Birincisi, Xinjiang, Avrasya kıtasının göbeğinde yer alıyor ve tarihi ipek yolunun önemli kavşaklarından biri. Xinjiang günümüzde, bölgesel dışa açılma stratejisini yerine getirip, Çin’in batıya açılmasının genel düzenine entegre edildi. Geçen 10 yıl içinde Xinjiang bölgesi, 25 ülke ve uluslararası örgütle 21 işbirliği anlaşması imzalarken, 176 ülke ve bölge ile ticari ilişkiler kurdu. Xinjiang, 60’tan fazla ülkeye yatırım yaptı ve 4 yurtdışı ekonomik işbirliği bölgesi kuruldu. Xinjiang’ın Renminbi’yle gerçekleştirdiği sınır ötesi ticaretin toplam hacmi 329 milyar 300 milyon yuana ulaştı.

İkincisi, Xinjiang’ın dış dünyayla kapsamlı altyapı bağlantısında sürekli ilerleme kaydedildi. Xinjiang’ı Avrupa ülkelerine bağlayan otoban hizmete girdi. Xinjiang’da hizmet giren ikili uluslararası nakliye karayolu sayısı 118’i buldu. Xinjiang, gerek karayolu sayısı gerekse uluslararası nakliye karayollarının toplam uzunluğu bakımından Çin’de birinci sırada yer alıyor. Xinjiang’da sınır ötesi uluslararası optik kablo sayısı 26’ya çıktı. Karayolu, demiryolu, sivil havacılık, enerji hattı ve haberleşmeden oluşan çok yönlü kapsamlı bağlantı şebekesi temel olarak tesis edildi.

Üçüncüsü, Xinjiang’ın işbirliği ve dışa açılma platformlarının inşası hızlandırıldı. Urumçi Uluslararası Kara Limanı’nda Çin-Avrupa kargo tren seferleri merkezinin inşası gelişiyor. Kaşgar ve Korgas ekonomiyi geliştirme bölgelerinde sabit sermaye yatırımı, ihracat-ithalat hacmi gibi başlıca ekonomik endeksler açılarından çift haneli büyüme gerçekleştirdi. Xinjiang’da sınır kapısı ekonomisinin gelişmesi de istikrarlı şekilde sürüyor.

Öte yandan, terör ve dini aşırıcılıkla mücadele alanında alınan etkili tedbirler sayesinde, Xinjiang’da 5 yıldır terör saldırısı ve şiddet eylemi meydana gelmedi. Xinjiang’da sosyal uyum ve istikrar sağlanırken, ekonomi hızla gelişiyor ve farklı etnik gruplardan vatandaşlar uyum içinde bir arada yaşıyor. Tüm bunlar, Çin-Avrasya Fuarı’nın düzenlenmesine büyük bir güvence sağladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 7. Çin-Avrasya Fuarı’na gönderdiği kutlama mesajı, Xinjiang’ın gelecek dönemde büyümesine istikamet veriyor. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Xinjiang’ın hızla gelişmesi bize büyük mutluluk veriyor. Xinjiang’ın Çin’in komşu ülkelerle ekonomik bütünleşme ve kapsamlı bağlantı sürecinde öncü rol oynayacağına inanıyorum.” diye konuştu.   

Çin-Avrasya Fuarı’nın düzenlenmesiyle Çin’in Xinjiang bölgesi daha fazla gelişme dinamizmine sahip olacak. Çin de diğer ülkelerle birlikte, Avrasya ülkeleriyle ekonomik işbirliğini güçlendirecek, tarihi ipek yolu ruhunu yaygınlaştıracak ve insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına daha fazla katkı sağlayacaktır.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.