Piyasanın durumu

Piyasanın durumu

Vakıf Katılım

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0,81 artış ile 132.361 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük seviyesi olan 131.673 seviyesini açılıştan kısa bir süre sonra gören BIST 30 Endeksi ardından yükselişe geçti ve kapanışa doğru da gün içi en yüksek seviyesi olan 132.657 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. EREGL (276 puan) ve KCHOL (250 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TCELL (-85 puan) ve TUPRS (-73 puan) ise en çok negatif katkı sağlayan şirketler oldu

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL ?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı artış ve azalışlarının dengeli olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 15 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler olarak %0,85 ile THYAO ve %0,25 ile ARCLK olurken, en fazla azalan hisseler %0,63 ile TTKOM ve %0,47 ile KOZAA olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR ?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 13 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 17 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %23 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1,9 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0,7 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL ?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 21 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise, KRDMD ve EREGL’nin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta KCHOL, KOZAL ve SODA dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, ASELS, TCELL ve TUPRS ön plana çıkıyor.


Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı