ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Vakıf Katılım

Dünkü zayıf ABD kapanışının ardından bugün de piyasalarda sert satışlar izlendi. Önde gelen Avrupa endeksleri günü %3-5 arasında kayıpla sonlandırırken ABD endekslerinde de son iki buçuk ayın en sert düşüşü yaşandı.

Dow Jones endeksinde yer alan dokuz sektörün tamamı günü kayıpla sonlandırdı. %10,7 gerileyen endüstriyeller en zayıf sektör olurken onu %9,8 kayıpla ham madde sektörü takip etti. Boeing %16,4, Dow %9,9, IBM %9,1 kayıpla endeksin en zayıf şirketleri oldu. S&P500 endeksinde de on bir sektörün tamamında gerileme kaydedildi. %9,5 kayıpla enerji sektörü en zayıf olarak göze çarptı.

Facebook %5 , Amazon %3,2, Apple %4,7, Netflix %1,8, Google %4,5 geriledi.

%4 kayıpla kapanan İngiltere FTSE 100 endeksinde yer alan on iki sektörün tamamında değer kaybı gözlendi. %6,64 gerileyen iletişim hizmetleri endeksi aşağı çeken sektör olurken, onu %6,2 kayıpla enerji sektörü takip etti. Endekste en yüksek ağırlığa sahip olan şirketlerden Astra Zeneca %1,52, GlaxoSmithKline %2,11, HSBC %6,07 değer kaybetti.%4,47 düşen Almanya Dax endeksinde yer alan on sektörün tamamında değer kaybı görülürken %6,84 kayıpla tercihli tüketim en zayıf sektör oldu. Lufthansa %9,09, Daimler %8,98, Volkswagen %7,52 kayıpla endeksin en zayıf şirketleri oldu.
Bugünkü ekonomik verilerde ABD ÜFE öne çıktı. Mayıs ayında %0,1 artması beklenen veri %0,4 artış gösterirken çekirdek veri beklendiği gibi %0,1 geriledi. Haftalık işsizlik başvuruları 1,55 milyon artış beklentisinin altında 1,54 milyon olurken devam eden başvurular 20 milyon beklentinin üzerinde 20,9 milyon olarak açıklandı.

Yarın açıklanacak olan veriler arasında ABD ithalat fiyat endeksi ile Michigan Üniversitesi güven endeksi öne çıkıyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

** Bu haberin yayın hakları korunmaktadır. Dağıtılması ve kullanılması yasaktır. Sadece Hibya Haber Ajansı üzerinden okuyucuları için yayınlanmıştır.