Küresel risk iştahı gücünü korurken, yurt içinde artan volatilite yakından izleniyor

Küresel risk iştahı gücünü korurken, yurt içinde artan volatilite yakından izleniyor

Vakıf Katılım

Piyasa Gündemi

Çin’in Hong Kong gerilimi üzerinden ABD’ye karşı yaptırımda bulunacağı haberi, ABD – Çin ilişkilerine dair endişeleri gündemde tutarken, salgın kaynaklı riskler de varlığını sürdürüyor. Ancak, Trump’ın Kovid-19 yardımlarına ilişkin dört ayrı kararname imzalaması ve işini kaybedenlere sağlanan destekleri uzatması risk iştahını destekleyen bir gelişme oldu. Yurt içinde ise kur cephesindeki fiyatlamalar ve artan oynaklık önemini koruyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – ZEW Güven Endeksi Önem: Orta
•    15:30 ABD – ÜFE / Çekirdek ÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD Başkanı Trump’ın salgın nedeniyle verilen destekleri uzatması, hisse piyasalarında geçen hafta etkili olan pozitif seyrin korunmasına katkı sağladı. Volatilitenin yüksek seyrettiği BIST-100 Endeksi, etkili olan tepki alımlarıyla günü %1,41’lik yükselişle 1.075,52 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne bir miktar alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,30 – 7,31 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,32’li seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını beklerken, son günlerde yüksek seyreden volatilite yakından izlenecektir.

BIST-100 Strateji

Cuma günü başlayan tepkinin ardından dün de endekste yukarı yönlü hareket devam etti. BIST 100’de son düşüşün geri dönüşünde %38,2 seviyesi 1.070’te bulunuyor ve dün bu seviyenin hemen üzerinde 1.075’ten kapanış gerçekleşti. 1.070’i kısa vadeli referans noktası olarak izlemek gerektiğini düşünüyoruz. Bu seviye üzerinde tutunulabilirse 1.110’a kadar olacak bir hareket beklenebilir. Endeksin yeniden 1.070’in altına sarkması durumunda ise yeni bir düzeltme riski söz konusu olacaktır. Bu durumda ilk kritik destek 1.040 civarında bulunmaktadır. Herhangi bir sebeple 1.040’ın altına sarkılması satış baskısının artmasına neden olabilir. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı