ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Vakıf Katılım

9 Haziran 2020 Perşembe günü majör Avrupa endeksleri genelde sert aşağı yönlü hareket ederken, ABD endeksleri de günü satışla geçirirken teknoloji hisselerinden oluşan Nasdaq endeksi kuvvetli çıkışını devam ettirdi. S&P500 endeksi 3393 zirvesini henüz göremezken Nasdaq’ın ilk defa 10002 seviyesini test ederek yeni zirve yaptığını izledik. Genel olarak havayolları yolcu cruise gemi işletmelerinde satışlar yaşanırken teknoloji hisselerinde ise bozulma yaşanmadı. S&P 500 endeksinde yer alan 300 hissenin ise 12 ay hedef fiyat seviyesinin üzerinde olması yakın dönem için risk teşkil ederken, piyasa yine de yarınki FED toplantısı öncesi ekonominin normalleşme eğilimini teknoloji hisseleri çerçevesinde pozitif fiyatlamaya devam ediyor diyebiliriz.
ABD tarafında NFIB küçük ölçekli işletme güveni 94,4 ile 92,5 seviyesinin üzerinde gerçekleşti. JOLTS iş olanağı ise hem beklenti hem d ebir önceki ay’a göre geriledi ve 5046 olarak açıklandı. Toptan envanter aylık 0,3% artış gösterdi.

Tüm ABD borsaları ele alınarak baktığımız fiyatların durumunu gösteren parametrelerden, 52 hafta en düşük ve en yüksek seviyesine ulaşan hisse sayılarına baktığımızda; 52 hafta en düşük seviyesine gerileyen yeni hisse sayısı 136 olduğu görüldü. 16 Mart’ta bu sayı 6840 ile korona virüsü etkisiyle tarihi zirvesini yapmıştı. Aynı şekilde 52 hafta en yüksek seviyesine ulaşan yeni hisse sayısı 423 olduğu görüldü. 17 Ocak’ta bu sayı 1633 ile son 2,5 yılın en yükseğiydi fakat korona virüs etkisiyle 37 hisseye kadar gerilemişti.
S&P 500 endeksinde Enerji ve Altyapı sektöründe yer alan hisseler öncülüğünde 3%’in üzerinde satış görülürken, Teknoloji ise 1,05% kazanc ile tek kazanç sağlayan sektör oldu. S&P 500 endeksinde işlem hacimleri 10 günlük ortalamanın -6% altında gerçekleşti. Endekslerdeki değer kaybı sonrası Volatilite endeksi VIX 4,69% artışla 27,02’ye ulaştı. FAANG hisselerin performansına baktığımızda; Facebook 2,9% yükselirken, Apple 3,2%, Amazon 3,6%, Netflix 3,3% ve Google 0,66% performans ile günü sonlandırdı.
Avrupa tarafında Perşembe günü Avrupa bölgesi bakanlarının AB kurtarma paketi için yapacakları görüşme öncesinde satış ağırlıklı endeks hareketlerine sahne oldu. İşlem hacimleri son 10 günün ortalamasının yaklaşık 14% üzerinde gerçekleşti. DAX endeksinde Telekom sektörü 0,03% artış göstererek endeksi en çok yukarı taşıyan sektör olurken, en çok kaybettiren sektör ise 2,23% ile Tüketim malları sektörü tarafında oldu. Endekste yer alan 4 hisse değer kazanırken 26 hisse de değer kaybetti.

Yarın ABD tarafında MBA Mortgage Başvuruları TÜFE-CPI, Saatlik ücretler ve FED faiz kararı yer alacak.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı