img

65 ülkeden 300 esporcu ‘İstanbul GEG22’de buluştu


İBB Spor İstanbul ve Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) tarafından desteklenen uluslararası GEG22 organizasyonu, 15-17 Aralık 2022 tarihleri arasında, Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Organizasyon, 65 farklı ülke ve bölgeden 300’den fazla esporcunun katılımıyla düzenlendi. GEG22, ulaşılan ülke ve sporcu sayısı bakımından 2021’de Singapur’da düzenlenen GEG’in iki katından fazla sporcuyu bir araya getirdi. Esporcular, İstanbul'daki dünya finallerinde, canlı seyirci ve çok kanallı yayın önünde yarıştı.

Oyunları deneyimledi, soruları yanıtladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da uluslararası etkinliği ziyaret ederek, esporculara destek oldu. Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur da ziyareti sırasında İmamoğlu’na eşlik etti. Bazı oyunları deneyimleme şansı da bulan İmamoğlu, yerli ve yabanca katılımcıların ilgisiyle karşılaştı. Esporcular ve katılımcılarla anı fotoğrafları çektiren İmamoğlu, yabancı gazetecilerin konuyla ilgili sorularını da etkinlik alanında yanıtladı.

İstanbul’un dünyada ikinci GEGl Oyunları’na ev sahipliği yapmasının kendileri için gurur verici olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbul, 16 milyon nüfusu olan bir şehir. Belki de dünyada en genç nüfus ortalamasına sahip bir kent. Gençliğin bu kadar ilgili olduğu bir alanı, bizim ev sahipliğimizde yönetmek ve bir arada olmak, elbette ki şehrimizi ve beni oldukça mutlu etti.” dedi.

“İstanbul, buluşturmaya devam ediyor”

İmamoğlu, İstanbul’un dünyanın buluşma noktası olduğuna dikkati çekerek, “Dünyanın, yeni dönemin spor alışkanlığıyla birlikte İstanbul'da buluşması, geçmişten bugüne, doğuyla batının buluşması ya da başka türlü birçok duygunun bir araya geldiği kent olması, bizim açımızdan kıymetli. Ayrıca 2036 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul'un böylesi bir adıma da ev sahipliği yapması, bizi bu yönüyle de heyecanlandıran tarafı oldu. İstanbul, buluşturmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Kendisinin dijital oyunlarla arasının nasıl olduğu yönündeki soruyu yanıtlayan İmamoğlu, “Benim üç çocuğum var. Yaşları büyük; 25, 17 ve 11. dönem onlar kapanıp bazı oyunlar oynuyor. Denedim; başarılı olamadım. Konsantre olamadım. Üç çocuğun yanında başarısız bir baba olmaya dayanamadım. Bir süre sonra bırakmak zorunda kaldım ama keyifle izliyorum onların heyecanını. Farklı oyunlar oynuyor. Ben de izliyorum onları. Biz de iyi izleyicileri olmaya devam edeceğiz. Şimdilik oyuncu olmaya niyetim yok.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.