img

“Blinken’in Çin gezisini bekliyoruz”


Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin gezisini beklediklerini açıkladı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ile buluşmak üzere 5 Şubat’ta Çin’i ziyaret edecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Blinken’in Çin ziyaretini olumlu karşıladıklarını ve şu an Washington ile konu üzerinde temaslarda bulunduklarını söyledi.

Çinli sözcü, Çin’in her zaman Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ortaya koyduğu karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazana dayalı iş birliği olmak üzere üç ilke doğrultusunda Çin-ABD ilişkilerine yaklaştığını belirtti.

ABD’nin doğru bir algıyla Çin’e yaklaşmasını umduklarına dikkat çeken Çinli sözcü, ayrıca Washington’un zıtlaşma ve sıfır toplamlı oyunu bir kenara bırakarak diyalog ve kazan-kazan işbirliğinde ısrar ederek Çin ile aynı istikamette hareket etmesini istediklerini belirtti.

Sözcü son olarak, Washington’u iki ülkenin liderleri arasında daha önce varılan fikir birliklerini yüzde yüz yerine getirerek Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişme yörüngesine dönmesi için çaba göstermeye çağırdı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.