img

Bursa’da Şuşa Günleri başladı


Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şuşa Günleri’nin açılış törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Vali Yakup Canbolat, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ile Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev katıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, törende yaptığı konuşmada, Türk dünyasına kültür başkentliği yapmanın ve ortak mirasa sahip çıkmanın kendileri için büyük mutluluk olduğunu söyledi.

Bursa’nın her konuda şanslı ve nasipli bir il olduğuna dikkati çeken Vali Canpolat, “Bursa olarak her daim derdimiz Türk dünyasıydı. Derdimiz, Türk dünyasını en güzel şekliyle nasıl temsil edebileceğimizdi. Türkiye ile Azerbaycan arasında toplumsal düzeyde büyük bir dostluk, kardeşlik ve yakınlık var. Etle tırnak gibi bütünleştiğimiz can Azerbaycan'ın Şuşa şehri ise ‘sadece Şuşalıların ya da Azerbaycan Türklerinin değil’ tüm Türk dünyasının gönlünde yer etmiş siyasi ve kültürel merkezlerden biridir. Bu emaneti sazın ve sözün ocağı Şuşa’ya devretmekten büyük sevinç duymaktayız.” diye konuştu.

Başkan Aktaş ise 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa olarak birçok etkinliğe imza attıklarını hatırlattı.

Yıl boyu düzenlenen ulusal ve uluslararası organizasyonlarla Bursa’yı Türk dünyasının kalbi haline getirdiklerini ifade eden Başkan Aktaş, “Sadece Türk dünyasına değil tüm dünyaya hitap eden içeriklerle hazırladığımız etkinliklerimiz, Bursa’mızı adeta kültür harmanına dönüştürdü. Tabii ki Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız hasebiyle yaşadığımız heyecan burada bitmiyor.” dedi.

Başkan Aktaş, üstlendikleri sorumluluğun farkında olduklarını dile getirerek, “Gönül coğrafyamızın uzandığı her yerde parlamaya devam edecek, öncü ve örnek şehir özelliğimizden taviz vermeyeceğiz. Bu kapsamda; anma programı, film gösterimi, tiyatro ve sergi gibi etkinliklerle Şuşa şehrinin tanıtımı yapılmış olacak. İnanıyorum ki, Şuşa ve sonrasında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı alacak olan tüm şehirlerimiz, bu kutlu görevi layıkıyla yerine getirecek, dünyanın her tarafındaki kardeşlerimizin sesi soluğu olmaya, gelenek ve kültürümüzü yarınlara taşımaya devam edecek.” dedi.

Şuşa’nın tarihi, kültürü ve sanatının etkinlik ile birlikte Bursa’da hissedileceğini söyleyen Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva,  “Kültür Başkentliği, Türk dünyası olarak Bursa’yı tanımamız için harika bir fırsat oluşturdu. Emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. Düzenlediğimiz Şuşa Günleri, Türk birliğinin kuvvetlenmesine katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise Türk kültür hazinesinin en değerli parçalarının bir yıl boyunca Bursa’da bir araya getirilip geliştirildiğini, korunduğunu ve gelece aktarıldığını belirtti.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev, Şuşa Günleri etkinliğine ev sahipliği için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Başkan Aktaş, açılışın ardından yabancı konuklarını tarihi belediye binasında ağırladı.


Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.