img

'KURAM Mesleki Sınav Merkezi' projesinde aralık ayı yoğun geçecek


Tarihi eserlerin aslına uygun bir şekilde restore edilmesinde görev alacak çalışanları sertifikalandırmak amacıyla hayata geçirilecek olan “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” proje ilerleme toplantılarının 22’ncisi 30 Kasım’da gerçekleştirildi.

Tarihi eserlerin restorasyonunda görev alacak çalışanların mesleki standartlara uygun hizmet verebilmesi amacıyla başlatılan “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” projesinin her ay gerçekleşen proje ilerleme toplantılarına ara vermeden devam ediliyor.

AB destek programı kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi'nin Sözleşme Makamı; Operasyon Faydalanıcısı MYK olan KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde kasım ayı ilerleme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya faydalanıcı kurum YYM Başkanı Ömer Doğan, YYM Yetkili Temsilcisi Dr. Ömer Faruk Kültür, Proje Koordinatörü Ali Reyhan Esen, Proje Asistanı Merve Sena Kaymak, Muhasebeci Mohammad Eyad Kamacheh, Sınav Merkezi Müdürü Özden Alp İş, Expert-1 Fatih Özbaş ve Sınav Merkezi Kalite Yöneticisi Oğuzhan Alptekin katıldı.

TÜRKAK ve MYK Ön Başvuruları yapıldı

Açılış konuşmasını Ali Reyhan Esen’in gerçekleştirdiği toplantıda KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde gelinen son durum tüm ayrıntılarıyla ele alındı. Toplantı katılımcılarını bilgilendiren Proje Asistanı Merve Sena Kaymak, ara mali rapor için gerekçelerin gönderildiğini, sınav uzmanları ve Expert-1 görevlendirmelerinin tamamlandığını, sertifikasyon süreçlerine ilişkin iç eğitim faaliyetinin tamamlandığını, TÜRKAK 17024 Akreditasyon Başvurusu ve MYK Ön Yetkilendirme Başvurusu yapıldığını aktardı. Kaymak ayrıca demo/pilot sınav malzemelerinin satın alınmasının tamamlandığını, komisyon onayı alınan Tarihi Eser Koruma ve Restorasyon Elemanı (TEKRE) Seviye-4 alçı, kalemişi, ahşap eser ve TEKRE Seviye-5 Resim, kağıt, deri; kalemişi; tekstil; vitray eser birimlerinde uygulamalı demo/pilot sınavlar;  TEKRE Seviye-4 ahşap ve Seviye-5 kalemişi eser birimlerinde teorik demo/pilot sınavlar gerçekleştirildiğini, gerçekleştirilen sınavların raporlarının hazırlandığını, kalan birimler için 2. komisyon toplantısının gerçekleştirildiğini, sorulardaki küçük değişikliklerin düzeltilerek soru onaylarının tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Demo sınavları tamamlanmak üzere

Projede aralık ayı gündemini de paylaşan Merve Sena Kaymak, onayları alınan kalan birimlerin demo/pilot sınavlarının yapılması ve raporlarının hazırlanması ve demo sınav raporuyla revizyonların MYK’dan onaylanması halinde ilgili dokümanların sektör komitesine çıkarılacağını ifade etti. Sınav soruları ve demo/pilot sınavları hakkında konuşan Özden Alp İş ise, sınav sorularının komisyon toplantısı sonrası güncellenmesinin tamamlandığını, Aralık ayının ilk haftasında da TEKRE Seviye-5 Kagir, Ahşap, Metal, Seramik, Çini, Mozaik ve Alçı Eser Koruma ve Restorasyonu biriminde demo sınav yapılacağını söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.